Test szczelności budynku “Blower door test”
Chcąc świadczyć usługi audytorskie na najwyższym poziomie rozszerzyliśmy zakres naszych usług o testy szczelności budynków “blower door test” oraz badania termowizyjne.
Test szczelności budynku określa czy badany budynek spełnia obowiązujące normy szczelności (norma PN-EN 13829).
Do przeprowadzenia testu szczelności budynku wykorzystujemy drzwi nawiewne “blower door” jednego z czołowych producentów takiej aparatury firmy Retrotec.
Badanie polega na mierzeniu przepływającego powietrza — z — lub — do domu, utrzymując różnicę ciśnienia na poziomie 50 Pa pomiędzy wnętrzem domu, a środowiskiem zewnętrznym. Uzyskując powtarzalność wyników jesteśmy w stanie podać dokładne dane dotyczące ilości przepływającego przez nieszczelności powietrza, ekwiwalentnej powierzchni nieszczelności czy stosowanego przez Normę PN-EN 13829 współczynnika nieszczelności n50.
Współczynnik n50 określa ilość wymian powierza w jednej godzinie przy sztucznie wytworzonym ciśnieniu 50 Pa. W przypadku powszechnie stosowanej wentylacji grawitacyjnej współczynnik n50 nie może przekroczyć 3.0, w przypadku wentylacji mechanicznej współczynnik ten zgodnie z normą nie może przekroczyć 1.5.
W przypadku dopłat do domów energooszczędnych z programu NFOŚiGW, współczynnik n50 dla budynków z zapotrzebowaniem poniżej 40 kWh (NF40) wynosi 1.0, a dla budynków z zapotrzebowaniem poniżej 15 kWh (NF15) współczynnik n50 nie może przekroczyć wartości 0.6.
Jeśli ubiegają się Państwo o dopłatę do domów energooszczędnych wykonanie testu szczelności budynku jest obligatoryjne.
Jak wygląda lokalizacja nieszczelności ?
W pierwszej kolejności należy zbudować różnice cienienia 50 Pa, jeśli ciśnienie jest osiągnięte co trwa zazwyczaj kilka minut, można przystąpić do lokalizacji nieszczelności. Warto dodać, że ciśnienie 50 Pa odpowiada prędkości wiatru około 30 km/h. Wielkość ciśnienia nie jest szkodliwa dla nas czy budynku i nie doprowadzi do żadnych strat.
W naszej pracy do lokalizacji nieszczelności wykorzystujemy 3 podstawowe narzędzia:
- wytwornicę dymu – posiadamy zarówno ręczną wytwornicę dymu, która mieści się w jednej dłoni jak i większą wytwornicę „dyskotekową”. Ruch powietrza doskonale obrazuje nam dym, który możemy wyprodukować.
- kamerę termowizyjną – to również niezbędne narzędzie umożliwiające lokalizację nieszczelności – powietrze w ruchu ochładza powierzchnie, które doskonale widać na zdjęciach termowizyjnych.
- anemometr termiczny – po zlokalizowaniu nieszczelności celem zobrazowania wielkości nieszczelności możemy użyć anemometru termicznego niskich przypływów.
Blower Door
Test szczelności budynku inaczej „blower door test” to pomiar, który obrazuje nam w jakim stopniu budynek jest szczelny powietrznie.
Jednym z podstawowych narzędzi za pomocą których możemy określić stopień nieszczelności w budynku są drzwi nawiewne, wentylator oraz manometry. Sam pomiar polega na zamontowaniu w drzwiach zewnętrznych drzwi nawiewnych i wentylatora gdzie poprzez sztuczne stworzenie warunków ciśnienia i podciśnienia 50 Pa i na podstawie zmiany różnicy ciśnienia w środowisku wewnątrz i na zewnątrz budynku, jesteśmy w stanie wskazać stopień znajdujących się nieszczelności, a dodatkowo za pomocą kamery termowizyjnej i wytwornicy dymu zlokalizować te nieszczelności.
Nieszczelne domy charakteryzują się zmożonym zapotrzebowaniem na ciepło do ogrzewania, chłodzenia. Jedynym sposobem sprawdzenia w jakim stopniu Twój budynek jest energooszczędny jest przeprowadzenie testu szczelności budynku „blower door test”.
Wartym zaznaczenia jest fakt, że stopień nieszczelności obrazuje nam współczynnik n50 (czyli krotności wymiany powietrza kubatury ogrzewanej m3 na jedną godzinę). Wartości współczynnika n50 ściśle określa nam Norma PN-EN 13829 gdzie: współczynnik n50 dla budynków nowych oddawanych do użytkowania z wentylacją grawitacyjną wynosi max 3,0, a dla budynków z wentylacją mechaniczną wywiewno-nawiewną 1,5.
Współczynnik n50 = 3,0/h — określa trzy pełne wymiany powietrzna w trakcie jednej godziny.
Biorąc przykładowo budynek o powierzchni 120 m² i wysokości pomieszczeń 2,6 m jedna pełna wymiana powietrza dotyczy 312 m³, a w przypadku współczynnika n50 = 3 równa się 936 m³ powietrza do ogrzania.
W przypadku budynków ubiegających się o dopłatę do kredytu z NFOŚiGW dla budynków energooszczędnych o wskaźniku zapotrzebowania na energię poniżej 40 kWh/m2 wartość wskaźnika wynosi n50 1,0 a dla budynku o zapotrzebowaniu poniżej 15 kWh/m2 poniżej n50 poniżej 0,6.
Jakie korzyści osiągnę przeprowadzając test szczelności:
- W przypadku ubiegania się o dotację do domów energooszczędnych z NFÓśiGW przeprowadzenie testu szczelności budynku jest obligatoryjne. Jeśli są Państwo zainteresowani badaniem szczelności budynku pod kątem dopłaty z NFOŚiGW prosimy o wspomnienie o tym fakcie w formularzu kontaktowym, skontaktujemy się z Państwem i ustalimy termin wykonania testu szczelności wraz z weryfikatorem z NFOŚiGW,
- udokumentowanie poziomu szczelności jest również obowiązkowe jeśli chcemy certyfikować nasz dom z innych programów np. certyfikat domu pasywnego z Instytutu z Dortmund, star house w USA, certyfikat BREEAM,
- zwiększenie staranności wykonywanych prac budowlano-remontowych (zaznaczając w umowie z wykonawcą prac rem-bud możesz zastrzec sobie prawo do wykonania testu szczelności budynku i w przypadku braku zachowania przyjętej szczelności zobowiązać wykonawcę do naprawy nieszczelności),
- szczelność Twojego budynku może stać się dodatkową zachętą dla potencjalnych kupców czy najemców budynku (szczelny dom jest tańszy w utrzymaniu),
- ewentualne nieszczelności budynku mogą również stać się argumentem na obniżenie ceny nieruchomości planowanej do zakupu,
- wyższa szczelność budynku na pewno da Ci poczucie dobrze wykonanej pracy.
Jak przygotować budynek do badania testu szczelności (blower door)?
- zamknąć wszystkie okna zewnętrze i drzwi, za wyjątkiem oczywiście drzwi z wentylatorem,
- otworzyć wszystkie drzwi wewnętrzne,
- wyłączyć urządzenia grzewcze, wygasić kotły grzewcze, kominki i inne,
- uprzątnąć popiół zalegający w kominkach, wynieść lub przykryć mokrym ręcznikiem,
- zamknąć lub zakleić systemy kanałów wentylacyjnych (kratek wentylacyjnych, systemów czerpni i wyrzutni powietrza do wentylacji),
- syfony, odpływy powinny być zalane wodą.
Przeprowadzenie testu szczelności budynku jest badaniem nieinwazyjnym, całkowicie bezpiecznym dla domowników. Ciśnienie 50 Pa w uproszczeniu można porównać do wiatru o prędkości 30 km/h.
Testy szczelności budynków na Państwa życzenie wykonamy z weryfikatorem z programu dopłat do domów energooszczędnych NFOŚiGW.
Wykrywanie nieszczelności
W trakcie przeprowadzania testu szczelności lokalizujemy nieszczelności. Posługujemy się wysokiej klasy kamerą termowizyjną, ręczną i “dyskotekową” wytwornicą dymu oraz anenometrem termicznym do niskich przepływów. Użyte urządzenia są bezinwazyjne i bezpieczne dla Państwa zdrowia i budynku, pozwalają w sposób szybki i precyzyjny zlokalizować ewentualne nieszczelności.